"Hver gang jeg befinder mig i Arktis, oplever jeg en følelse af ren forundring, som aldrig bliver mindre," fortæller Mickaël Peralta. Han er naturfotograf og ønsker at hjælpe andre med at få øjnene op for vildmarkens skønhed, hvor "disse enorme, åbne landskaber og inspirerende dyr skaber fred, ensomhed og en sjælden og kraftfuld følelse af ro."
Mickaëls tre uger lange tur til Grønlands frosne østkyst havde længe været et personligt mål, og rejsen leverede alt, hvad han havde håbet på. "Efter at have rejst flere gange gennem Norge, Færøerne, Island og Svalbard føltes Grønland som den sidste brik i puslespillet for mig," forklarer han. "Jeg deltog i en ekspedition på et skib kaldet Polarfront, et tidligere meteorologisk forskningsskib fra 1970erne. Det var omkring 55 meter langt, men lille nok til at kunne sejle ind i de mest fjerntliggende fjorde. Turen fandt sted i den arktiske sommer, og jeg kunne opleve omgivelserne fuldt ud ved at svømme ved siden af båden i 1 eller 2 grader koldt vand. Men selv om det var årets varmere måneder, er et af mine tydeligste minder fra den tur lyden af havisen, der bryder under skibets skrog," husker han. "Isens revnen og lyde er en af de mest intense og uforglemmelige oplevelser, jeg nogensinde har haft. Det er så fremmed for udenforstående og så passende på dette sted."
"Målet med dette projekt var at vise uendeligheden bag en uberørt vildmark," fortsætter Mickaël. "Vi navigerede igennem områder, som de fleste mennesker aldrig har set og da slet ikke har besøgt. Grønland, og især østkysten, er ekstremt svært tilgængelig, og jeg ville vise nogle landskaber, der stadig er helt uberørte og utæmmede. Rejsen gav mig mulighed for at opleve dette utrolige sted som dokumentarisk observatør og ikke bare som dyre- og landskabsfotograf," forklarer han. "Vi besøgte en grønlandsk bygd, som er omgivet af havis, der strækker sig næsten 80 km, og som er helt isoleret det meste af tiden. Når man tilbringer nogle dage i det lokalsamfund og dokumenterer indbyggernes daglige liv, begynder man langsomt at forstå, hvordan det er at leve med den afsides beliggenhed og afhængigheden af at jage for at få mad."
Grønlands landskaber og dyreliv viste sig fra sine prægtigste sider under Mickaëls rejse og blev til nogle spektakulære minder i løbet af de tre uger, som rejsen varede. "Mødet med det arktiske dyreliv, især isbjørnene, er altid dybt bevægende," husker han. "Der var et særligt øjeblik, som gav mig mulighed for at vise den vidunderlige geologi på disse golde steder. Vi så en isbjørn stå oven over os på okkerfarvede og brune klipper, og den scene symboliserede helt perfekt essensen af disse høje breddegrader."
© Mickaël Peralta | Sony α7R V + FE 300mm f/2.8 GM OSS + 2x Teleconverter | 1/2500s @ f/6.3, ISO 3200
Mickaëls andre favoritter var billeder af øens tårnhøje isbjerge. "Et af mine vigtigste mål med at besøge Grønland var at se nogle isbjerge af en sådan størrelse," forklarer han. "De var større end de isbjerge, som jeg normalt ser i Svalbard. Imellem fjordenes beskyttende skråninger er havet ofte utroligt roligt, så billeder af havet her kan faktisk vise noget meget stille vand og en minimalistisk atmosfære, selv ved høje lukkerhastigheder."
En del af Mickaëls ønske om at dele disse uspolerede steder og enestående oplevelser med andre stammer fra dengang, hvor han selv blev introduceret til vildmarken, og mødet med naturens vidundere påvirkede helt sikkert hans fotografiske rejse. "Alt ændrede sig for mig under en helt utrolig tur til Oregon for næsten et årti siden," forklarer han. "Det var mit allerførste fotografiske eventyr, hvor jeg rejste rundt i 15 dage og levede livet i fuld fart sammen med kun én anden fotograf. Den rejse ændrede alt og skabte både min passion for fotografering og min kærlighed til åbne vidder. I dag giver blandingen af fotografering og vildmark mig en dyb følelse af frihed, både fysisk og mentalt," fortsætter han. "Rejser som denne til Grønland er en form for meditation for mig og en måde at genoprette forbindelsen til noget vigtigt på, men vigtigst af alt er de min mulighed for at formidle følelsen af at være ude i naturen. Skønheden i naturens verden var det, der fik mig til at blive ved med at udforske, og jeg vil så gerne give andre den samme inspiration."
For at fylde sine billeder med spontanitet og drama har Mickaël udviklet en særlig optagelsesstil, der understøttes af hans Sony-kameraer og -objektiver. "Mit mål er at fortælle historien om en rejse i ét enkelt billede og formidle de følelser, jeg havde, på en meget umiddelbar måde til mit publikum," forklarer han. "Alle mine billeder er taget håndholdt og uden filtre, og jeg rejser som regel med kun ét kamerahus og to eller tre objektiver. For mig skabes omkring 80 % af et billede i det øjeblik, det tages, mens resten formes under efterbehandlingen, og jeg arbejder med en bevidst begrænset farvepalet, hvor jeg helt naturligt inspireres af Nordens miljøer. På en tur som denne tager jeg mange billeder fra bådens dæk, og selv på roligt vand giver det tekniske udfordringer," fortsætter han. "Da båden konstant bevæger sig, er langsomme lukkerhastigheder ekstremt svære at arbejde med, så jeg plejer at bruge indstillinger fra 1/250 sek. og hele vejen op til 1/8000 sek."
© Mickaël Peralta | Sony α7R V + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II + 2x Teleconverter | 1/500s @ f/5.6, ISO 100
Sonys Steady Shot-billedstabiliseringsteknologi er lige ved hånden, både i kamerahuse som det A7R V, som Mickaël brugte på denne tur, og i objektiver, og den hjælper med at modvirke bådens bevægelser. "På denne tur blev FE 28-70mm f/2 GM og FE 300mm f/2.8 GM OSS mine to mest brugte objektiver," siger han. "28-70mm-objektivet var utroligt nyttigt, når jeg skulle fotografere fra de mindre Zodiac-både på korte udflugter tæt på gletsjerne," forklarer Mickaël. "Det er meget alsidigt og ekstremt lyst, og det leverer en enestående billedkvalitet. Samtidig gjorde 300mm-objektivet det muligt for mig at isolere dyrelivsmotiver som isbjørne, moskusokser, polarræve og harer, samt at beskære tæt på isbjergene, som om jeg tog et portræt af dem. Da jeg har stort fokus på at opnå den højest mulige billedkvalitet i kameraet, er Alpha 7R V det oplagte valg for mig," siger han. "Det reagerer ekstremt hurtigt, det er let, og det leveres med et enestående autofokus-system. Herudover er den høje opløsning perfekt, når jeg laver store billeder. Og Sonys G Master-objektiver understøtter dette arbejde ved at levere enestående skarphed, kontrast og naturlig gengivelse, så jeg kan skabe billeder ude i felten, der er så tæt som muligt på at være perfekte."
For Mickaël er Arktis en muse, der bliver ved med at inspirere ham. "Et af mine største håb for en fremtidig ekspedition er at tilbringe flere uger eller endda måneder i en traditionel grønlandsk bygd for virkelig at kunne dokumentere indbyggernes livsstil," afslutter han. "Jeg vender også tilbage til Svalbard i 2026 for at opleve overgangen, når vinteren slutter. Alt vil være hvidt, tavst og råt. Hver årstid byder på noget forskelligt, og hver rejse er en helt ny opdagelse, der vækker den samme barnlige følelse af nysgerrighed i mig. Mit Sony-udstyr hjælper med at bevare den følelse endnu længere."
"I mit job som fotograf rejser jeg rundt i hele verden i min jagt på lys. For mig er det nøglen til et smukt billede."