I en verden fuld af højt udviklede zoomobjektiver er der én objektivkombination, som stadig er det foretrukne valg for mange fotografer; 300 mm-objektivet kombineret med en 1.4x-konverter. Den anerkendte dyrefotograf Petar Sabol bruger regelmæssigt sit Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS sammen med Sony 1.4x-telekonverteren, hvilket skaber et 420 mm f/4 objektiv.
"Den er så lille og let," fortæller Petar, "du kan bære den om halsen hele dagen og bruge den håndholdt uden at blive træt." Faktisk er 300 mm GM-objektivet verdens mindste og letteste 300 mm-objektiv med en længde på 265 mm og en vægt på 1.460 g. "Den passer endda i en almindelig kamerataske. Det er en stor fordel for Sony-fotografer sammenlignet med konkurrenterne."
Der var engang, hvor brugen af en 1,4x-telekonverter ville have en markant effekt på billedkvaliteten. Dog er Sonys telekonvertere designet til at fungere med specifikke objektiver, hvilket gør det muligt for Sony at sikre, at ydeevnen er perfekt tilpasset. “Den optiske kvalitet med 1,4x-telekonverteren er fantastisk. Man ser stort set ikke noget tab af billedkvalitet.”
Sony producerer også andre telekonvertere end 1,4x-modellen. Der findes også en 2x-telekonverter, men Petar mener, at 1,4x er den mest nyttige, især når den bruges sammen med 300 mm-objektivet. "Folk siger ofte, at jeg altid kunne beskære mine billeder med Alpha 1's opløsning på 50 megapixel, men jeg foretrækker at få alt så tæt på perfekt i kameraet, som jeg kan."
På grund af den fysik, der opstår, når man reducerer blænden, mistes lys med 1.4x 1EV, så 300 mm f/2.8 bliver til et 420 mm f/4-objektiv. "Den nærmeste sammenligning ville nok være FE 400 mm f/2.8 G Master OSS. Det objektiv koster dobbelt så meget som kombinationen af 300 mm-objektivet og 1.4x-konverteren. Det er også større og vejer næsten dobbelt så meget. Så reduktionen af blænden til f/4 er et perfekt kompromis."
På grund af brændvidden giver optagelse ved f/4 stadig smukt slørede baggrunde på Petars dyrebilleder, hvilket gør det muligt for ham at isolere dyret og vise det tydeligt til os på sine billeder.
En af de mere udfordrende opgaver for enhver dyrefotograf er at fotografere fugle i flugt. Det er en opgave, der afhænger af fotografens viden om og evne til at kende fuglenes mønstre, men også af pålideligheden og præcisionen af kameraets autofokus. Endelig skal motorerne i objektivet kunne følge med kameraets hastighed, hvilket i tilfældet med Sony Alpha 1 betyder at, at de skal være meget hurtige. Bekymringen er, at ved at tilføje en 1.4x-telekonverter lægger man noget mellem kameraet og objektivet, der potentielt kan sænke fokuseringshastigheden.
"Jeg lagde ikke mærke til nogen forskel med 1.4- telekonverteren," fortæller Petar. "Jeg har ikke haft chancen for at prøve kombinationen til at fotografere isfugle endnu. De er meget udfordrende, fordi de er så hurtige, men ud fra hvordan jeg har set objektivet præstere ved fotografering af en hel række andre fugle, tror jeg ikke, det vil være et problem. Når jeg skyder med kombinationen af 300 mm og 1.4x, føler jeg mig virkelig sikker på, at fokuseringen kan klare alle de udfordringer, jeg giver den."
Et af billederne, der viser, hvordan 300 mm-objektivet og 1.4x-konverteren fungerer så godt med Sony Alpha 1, er af en hejre, der står på en sten.
“Der var kun kort tid til solnedgang,” fortæller Petar. “Jeg var på en båd og fotograferede håndholdt med 300 mm og 1.4-telekonverter på mit Sony Alpha 1. Vi fik øje på hejren og begyndte langsomt at nærme os den. Der var meget baglys fra solen, der gik ned, så den side af hejren, jeg kunne se, var i skygge. Takket være den fantastiske sensor i Alpha 1 kunne jeg løfte skyggerne for at se hejren. Heldigvis nåede jeg at få billedet, lige før den lettede og fløj væk.”
Selvom Petar er specialiseret i dyreliv, kan han se stor værdi i at bruge 300 mm og 1.4x-telekonverter til andre typer fotografering. "Det er fantastisk til sport eller endda nogle typer portrætter – alt, der ligger i det telefotointerval, hvor du gerne vil adskille motivet fra baggrunden og skabe en flot baggrund for motivet. Det er det, jeg bedst kan lide. Det er et virkelig kompakt og let objektiv, der giver mig mulighed for at fotografere i 300 mm med en f/2.8-blænde, når jeg virkelig har brug for så meget lys som muligt. Så kan jeg hurtigt skifte til en 420 mm f/4, hvilket giver mig en fantastisk brændvidde til at fotografere dyreliv på en god afstand."
"Jeg forsøger altid at få mine billeder til at se bedre ud uanset, hvor lang tid det tager, og hvor stor indsats det kræver"