For filmfotograf og fotograf António Morais blev hans reklamefilm "Faixa 002" til Sony FX2, som blev produceret af RAW.filmes og blev instrueret og redigeret af den kreative duo TWINPAACK, til et perfekt eksempel på kameraets dobbeltfunktion. "På portugisisk betyder 'FX2' 'Faixa Dois', og 'Faixa' skrives med F og X. Så dybest set er det 'spor 2' eller 'Faixa 002'. Vi ville gerne udforske dette koncept om tings dualitet og ideen om, at du kan præsentere én version af dig selv for offentligheden, men så være noget helt andet i private sammenhænge. Jeg tror, at dette kamera besidder denne dualitet."
Dualiteten bag Sony FX2 er baseret på kameraets brug af en 33-MP-fuldformatsensor. Denne sensor kan optage 4K-video fra nedsamplede 7k-optagelser for at skabe utrolige detaljer og en fremragende billedkvalitet. Med 4:2:2 10-bit-optagelse, S-Log3 og S-Cinetone, samt 16-bit råvideo over HDMI, er dette et fuldt udstyret filmkamera, som dog stadig bevarer den nøjagtige fotoopløsning fra Sonys populære Alpha 7 IV-kamera. "Jeg vil kalde FX2 en omvendt hybrid, for det er et filmkamera, der tager billeder i høj opløsning," siger António. "Folk siger, at det ligger mellem FX30 og FX3, men for mig er det et kamera, der skaber helt nye muligheder."
Filmen hylder 90'erne med forskellige memorabilia, mens vi følger en håbefuld skuespillerinde, der er fanget mellem sit monotone arbejdsliv og manifestationen af hendes kunstneriske ambitioner. Når hun hører musikken på sin Sony Mini Disc-afspiller, er adrenalinen og kraften fra en motorcykel den samme type drivkraft som hendes ambition og frihed.
Selvom en stor del af filmen blev optaget med et Sony FX2, er der også korte elementer, der blev optaget med et Sony Mini DV Handycam for at skabe ægte 90'er-æstetik. "Vi ville gerne hylde det digitale. Der har været en vis nostalgi over for analoge film i et stykke tid, men mange har samtidig en nostalgisk følelse over for tidlige digitale optagelser og produkter."
Selve FX2-kameraet har en artikuleret søger som dem, man finder på Handycams fra 1990'erne, og det er en funktion, som António opfatter som et udtryk for en generationskløft. "Mange mennesker, der blev født sidst i 90'erne, vænnede sig til at betjene kameraer gennem skærmen, enten på deres kompakte digitalkameraer eller ved hjælp af deres forældres smartphones. Folk sidder fast i vanen med at bruge en skærm, og de kan ikke se fordelene ved at bruge en søger." For António er fordelen tydelig og grunden til, at han overhovedet besluttede at bruge kameraet. "Søgeren er det vigtigste element i dette kamera. Da jeg så søgeren første gang, bestilte jeg kameraet med det samme."
'Faixa 002' blev optaget på én dag med et helt filmhold og en række scener forskellige steder. Når der skulle filmes i kraftigt solskin, beviste søgeren sit værd. "Vi optog et par scener med søgeren, fordi jeg filmede om dagen. Det er altid rart at slippe for solens påvirkning ved at kigge igennem søgeren. Jeg er vild med, at den leveres med et fint okular af silikonegummi, og at der er en programmerbar knap på siden af søgeren. Jeg brugte denne knap til at slå LUT-forhåndsvisningen til og fra, så jeg hurtigt kunne tjekke eksponeringen og se, hvordan de endelige optagelser ville komme til at se ud." António er vant til at filme med Sony FX3-kameraet og med Burano- og Venice CineAlta-kameraerne. FX2 har BIG6-skærmen (Home), som også findes på disse filmkameraer. Den giver filmfotografer mulighed for at se og få adgang til de seks mest anvendte indstillinger: fps, ISO, lukkerhastighed/-vinkel, blænde/ND-filter, udseende og hvidbalance. "Det hjælper meget, at assistenterne hurtigt kan se indstillingerne og kontrollere, at alt er korrekt," siger António. FX2-kameraets Dynamic Active SteadyShot imponerede især António under håndholdte sekvenser. "Optagelserne ser jævne og mere naturlige ud," forklarer han og mindes en scene, som han optog med Sony FE 24mm f/1.4 GM ved f/2.8 med aktiveret Dynamic Active-funktion, og hvor han opnåede en gimbal-lignende stabilitet, imens han gik med kameraet.
Under endagsoptagelserne opdagede António det kreative potentiale, som funktionerne i FX2 tilbyder. En særlig drømmeagtig scene blev optaget med en lukkerhastighed, der var langsommere end billedhastigheden, for at skabe slørede optagelser. "Til denne scene i baren bad vi Claudia, skuespillerinden, om at gøre alt meget langsomt, og alle omkring hende bevægede sig ret hurtigt. I efterproduktionen accelererede vi optagelserne, så Claudia bevægede sig med normal hastighed, mens verden blev hurtigere omkring hende." António startede sin karriere som fotograf, før han gik over til filmfotografering, og stillbilleder spiller fortsat en vigtig rolle i hans proces. "FX2 er et filmkamera, der tager billeder uden begrænsninger. Det opfylder de krav, som jeg har til et filmkamera."
KREDITERINGERProduceret af RAW.filmes og António MoraisInstrueret af Twinpaack - Rita og Raquel FerreiraOptaget af Sony Portugal med Cláudia Gomes i hovedrollenFilmholdFilmfotograf - António MoraisProduktionschef - Ana SousaKameraassistent - Vasco AraújoGaffer - Pedro PimentelAssistent - Tomás CostaMakeup og hårstyling - Tatiana SilvaRedigering - TwinpaackFarvegradering - The Blum
”Lyset er min muse, og tilfældigheden er min bedste allierede, når der skal fortælles historier.”