Find dit motiv
Jeg elsker at bruge makrofotografering til at tage billeder af insekter med objektivet FE 70-200mm f/4 Macro G OSS II fra Sony – især af sommerfugle og møl. Tricket er at være velforberedt og at fotografere insekterne, inden de vågner. Jeg ankommer inden solopgang og leder efter de steder, hvor insekterne venter på morgensolen. Morgenen er den køligste tid på dagen og dermed det bedste tidspunkt at tage billeder på, fordi insekterne stadig sover.
© Petar Sabol | Sony α1 II + FE 70-200mm f/4 Macro G OSS II + 2x Teleconverter | 1/13s @ f/10, ISO 160
Vælg din baggrund
Først skal du finde insektet. Du skal nærme dig forsigtigt, så du ikke skræmmer dem, for de er meget følsomme over for bevægelser.
© Petar Sabol | Sony α7R V + FE 70-200mm f/4 Macro G OSS II + 2x Teleconverter | 1/13s @ f/10, ISO 160
Når du har fundet dit motiv, er det vigtigt at vælge en god baggrund for at opnå et dramatisk resultat. Selv den mindste ændring af vinklen kan føre til et helt andet billede.
Jeg har et billede af en hvid sommerfugl på en blomst. På det ene billede befinder motivet sig i skyggen og har koldere farvetoner, men på det andet foto indfangede jeg den varme morgensol med vilje. Du kan altid eksperimentere og tage flere versioner af samme motiv for at skabe meget forskellige resultater.
© Petar Sabol | Sony α7R V + FE 70-200mm f/4 Macro G OSS II + 2x Teleconverter | 1/20s @ f/9.0, ISO 200
Valg af objektiv
Objektivet FE 70-200mm f/4 Macro G OSS II er et telezoomobjektiv, som normalt ikke bruges til makrofotografering. Men 0.5x-forstørrelsen gør, at Sony her skaber en helt fantastisk billedkvalitet, så objektivet minder om et makroobjektiv.
© Petar Sabol | Sony α7R V + FE 70-200mm f/4 Macro G OSS II + 2x Teleconverter | 1/25s @ f/10, ISO 200
De billeder, som jeg har taget med dette objektiv, er så skarpe, at jeg ikke kan se forskel på dem og andre makroobjektiver, for de kan virkelig sammenlignes med prime-objektiver. Og det mest fantastiske er, at objektivet ikke skaber kromatiske afvigelser.
Telekonvertere
En af egenskaberne ved dette objektiv, som man tit overser, er, at det kan bruges i kombination med telekonverterne FE mount 1.4x og 2x fra Sony. Når man bruger telekonverteren Sony SEL20TC 2x, fungerer 70-200mm f/4-objektivet som et 140-400mm f/8-objektiv, men det vigtigste af det hele er, at det giver mig mulighed for at bruge en makroforstørrelse på 1:1.
© Petar Sabol | Sony α7R V + FE 70-200mm f/4 Macro G OSS II + 2x Teleconverter | 1/25s @ f/8.0, ISO 200
Når man før i tiden brugte en telekonverter, mistede man som regel en del optisk kvalitet. Men med denne kombination af objektiv og telekonverter reduceres billedkvaliteten ikke, og det er virkelig godt.
Der er også en praktisk fordel: en større fokuseringsafstand. Zooming til 200mm med 2x-telekonverteren skaber effektivt 400mm, og det er en stor fordel, når man fotograferer insekter, for det betyder, at du ikke behøver at komme helt tæt på dem og dermed ikke skræmmer dem væk.
Focus stacking
Det er en teknik, som jeg bruger til makrobilleder, hvor jeg tager mange billeder fra forskellige fokuspunkter. Jeg kombinerer disse billeder i efterbehandlingen for at skabe ét enkelt billede, hvor motivet har en præcis skarphed fra forgrund til baggrund. Jeg bruger som regel et helt åbent objektiv ved f/8 med en 2x-telekonverter. Jeg har ikke brug for en mindre blænde for at skabe et skarpere billede, for objektivet fungerer godt, når det er helt åbent, og jeg opnår den bedste billedkvalitet og en fantastisk baggrundsbokeh.
© Petar Sabol | Sony α7R V + FE 70-200mm f/4 Macro G OSS II + 2x Teleconverter | 1/10s @ f/9.0, ISO 200
Før i tiden brugte jeg enheder såsom elektroniske skinner, eksterne batterier, fjernbetjeninger og kabler – en masse ting, som jeg tog med ud i skoven eller andre steder – og det hele var meget mere tidskrævende. Den nyeste firmware gør, at mange Sony-kameraer nu har indbygget focus bracketing, så nu tager jeg kun et stativ og et kamera med og bruger focus bracketing. Det går meget hurtigere end før, og det er meget nemmere at opnå det endelige resultat.
Antallet af billeder, jeg tager, afhænger af motivets størrelse: Jeg tager som regel 30 til 60 fotos i gennemsnit med focus stacking, men i visse tilfælde tager jeg helt op til 120 fotos. Nogle gange tager jeg flere sæt for at sikre, at jeg har ét billede uden bevægelse. Du skal vælge en god timing og så håbe på, at det ikke blæser, og at insektet ikke bevæger sig under billedsekvensen.
Objektivet fungerer som et rigtigt makroobjektiv, men er samtidig fleksibelt som et telezoomobjektiv, og dermed er det meget praktisk til makroarbejde.
© Petar Sabol | Sony α1 + FE 70-200mm f/4 Macro G OSS II + 2x Teleconverter | 1/4000s @ f/8.0, ISO 2500
Flyvende insekter
Makroer handler ikke altid om, at motivet skal sidde stille. Som naturfotograf er jeg vant til at tage billeder af flyvende fugle, og med dette objektiv kan jeg også tage billeder af flyvende insekter. Jeg lavede engang en billedserie, hvor jeg for-fokuserede på en flyvende flue ved hjælp af DMF (direkte manuel fokus). Fluen bevægede sig, og jeg formåede at fotografere den, imens den fløj rundt. Den gode ydeevne bag Sony Alpha 1 sørgede for, at jeg fik taget det billede. Kameraet giver mig mulighed for at fokusere hurtigt – også når jeg bruger 2x-telekonverteren og tager billeder med 30fps. Det fungerer virkelig godt.
Opsummering
"Jeg forsøger altid at få mine billeder til at se bedre ud uanset, hvor lang tid det tager, og hvor stor indsats det kræver"