World Athletics-partnerskab

i partnerskab med Sony

Sony er en stolt partner af World Athletics og sponsorerer deres World Athletics Series-begivenheder fra 2024 til 2026. World Athletics blev grundlagt i 1912 som den internationalt styrende organisation for atletik og har siden da fremmet udviklingen af atletik over hele verden. De støtter atleter på alle niveauer i over 200 lande og regioner. For at skabe fremtidens underholdning gennem teknologiens muligheder i samarbejde med kreative kræfter kombinerer Sony og World Athletics kreativitet med teknologi for at fange alle øjeblikke i konkurrence og dele dem med verden.

I World Athletics Series forbedrer Sony yderligere de Kando*-øjeblikke, som det deler med hele verden, med teknologier såsom det spejlløse Alpha-kamera, alsidige udskiftelige objektiver, herunder G Master, systemkameraer og udsendelsesløsninger. Dette gør det muligt at fange atleternes følelsesladede øjeblikke i høj kvalitet og formidle deres skønhed til publikum i realtid.

Besøg og se vores World Athletics Moments-billedgalleri her:

Derudover vil Hawk-Eye Innovations, Sonys fuldt ejede datterselskab, bidrage til fair konkurrence gennem dets dommerydelser, skabe et miljø, hvor atleter kan konkurrere seriøst, og gøre det muligt for følelsesladede øjeblikke at opstå.

Behind Glasgow 24: Real-Time Creation | Sony Official
Behind Glasgow 24: Photographers and Their Gear | Sony Official
Great Moments of Glasgow 24 | Sony Official

*Kando er et japansk ord, der groft oversat betyder “den ærefrygt og følelse, man føler, når man oplever noget smukt og fantastisk for første gang”.

Tilmeld dig, og få et α Universe-nyhedsbrev

Tillykke! Du er nu tilmeldt nyhedsbreve fra α Universe

Angiv en gyldig e-mailadresse

Beklager! Noget gik galt

Tillykke! Du er nu tilmeldt