Som filmskaber er jeg altid på udkig efter en mulighed for at lave mine passionsprojekter eller lade min fantasi få frit løb. Jeg er tidligere marinesoldat og har været udstationeret nogle farlige steder i verden. Gennem min militærkarriere har jeg altid haft øje for en historie eller en smuk scene og har ofte taget billeder eller forsøgt at filme øjeblikket. Dette stammer nok fra min far, Bernard Glancy, der er kameramand og billedinstruktør og har været i branchen i fem årtier – han har arbejdet rundt om i verden for ITN, BBC og internationale tv-selskaber. Han har lært mig cinematografiens kunst og vigtigheden af at vælge udstyr af højeste kvalitet.
Instrueret af James Glancy og Marty Stalker
Da Sony bad mig lave en kortfilm, der viste alsidigheden ved de forskellige E-mount-objektiver, lod jeg min barndomsfantasi tage over og skrev "The Secret Cupboard". Som barn havde jeg et meget aktivt sind, og jeg elskede at gå på opdagelse nye steder særligt, hvis det var forbudt. Tæt på, hvor jeg voksede op i Surrey i England, var der mange skove, haver omgivet af mure, herskabelige ejendomme og ubrugte beskyttelsesrum fra Anden Verdenskrig. For mig repræsenterede de en uendelig mængde steder, hvor jeg kunne gå på opdagelse og slippe fantasien fri.
Stærkt påvirket af barndommens eventyr og historier som "De Fem" og "Narnia-fortællingerne" handler denne historie om en dreng (Reggie), der flytter ind i et nyt hus. Under en leg følger han efter sin hund (Hugo) ind i et skab under trapperne, der fører ham til en ny verden. Han er i Penshurst Place, en herregård fra det 14. århundrede, der før var ejet af Henry VIII. I sin søgen efter Hugo havner han pludselig i en labyrint af hjemsøgte værelser, våbenhuse og en imponerende have omgivet af mure. Penshurst Place tillod medinstruktør Marty Stalker og DOP Bernard Glancy at lave en lang række scener og lysopsætninger for at sætte Sony-kameraerne og -objektiverne på prøve. Med begrænset tid og et lille hold skulle vi alle multitaske og arbejde effektivt.
Vi valgte FX9 og FX6 som primære kameraer til optagelsen og kombinerede dem med det nye FE C 16-35mm T3.1 G Cine-objektiv, FE 50mm f/1.8, FE 70-200mm f/2.8 GM OSS og FE 16-35mm f/2.8 GM. Vores mål var at holde et flow i scenerne ved at følge Reggies naturlige nysgerrighed som barn. Vi monterede FX6 på en Movi-gimbal og bad ham udforske hvert område for at indfange hans ægte udtryk. Hele filmen blev skudt på én dag, så det var et kapløb mod tiden. Det smukke ved Sonys E-mount-system var, at vi kunne lave hurtige objektivskift på begge kamerasystemer og indstille begge kameraer til samme indstillinger.
Vi bruger som regel SLOG 3 Cine, men vi valgte at filme The Secret Cupboard i S-Cinetone, fordi farvematricen giver et filmisk udseende uden en masse efterredigering. Jeg var en smule nervøs for ikke at skulle filme i LOG, indtil jeg så de fyldige farver i scenen med Reggie ved bålet. Vi belyste nogle af indendørsscenerne, men til de fleste scener var der kun det naturlige lys.
Indenfor i det herskabelige hjem brugte vi primært 50mm- og 16-35mm Cine-objektiv på FX6 – det blev monteret på en gimbal, og så fulgte vi ellers Reggie rundt i huset. Til alle filmsekvenserne brugte vi autofokus, så kameramanden kunne koncentrere sig om indramning og en jævn bevægelse. Udenfor, da vi filmede med hunden Hugo, brugte vi FX9 med et 70-200mm G Master-objektiv på stativ til de lange optagelser, hvor Hugo stod stille. Men vi fortsatte med vores gimbal med FX6 og Cine-objektiv, når vi fulgte hunden rundt i haverne. Og her var autofokus uundværligt. Hunden bevægede sig så hurtigt, at det næsten ville have været umuligt at holde trit med ham og bevare et skarpt fokus. Det smukke ved E-mount-sortimentet er, at der er så mange hurtige objektiver at vælge mellem, der kan bruges med alle Sony Alpha- og Cinema Line-kameraerne.
Produktionsholdet bag The Secret Cupboard bestod af Marty Stalker som instruktør, mig selv som forfatter, medinstruktør og producer, og bag kameraet stod Bernard Glancy som DOP og lysmand; Brendan Monteiro var Movi-operatør, og skuespilleren Reggie og hunden Hugo spillede sig selv. Redigering og efterbehandling blev udført af Marty Stalker.
Efter optagelserne af The Secret Cupboard har jeg optaget over 500 timer på Sony FX6 og med E-mount-objektiver til tv-programmer (Discovery Channel, National Geographic). Jeg er ekstremt imponeret af objektivernes alsidighed til autofokus og manuel fokus... og billedkvaliteten. Jeg har netop været medinstruktør på min første feature-dokumentar "Afghanistan" med Marty Stalker. Vi brugte igen FX6, Sonys professionelle lydoptageudstyr og E-mount-objektiver (16-35mm, 24-70mm, 70-200 G Masters). "Afghanistan" får præmiere i starten af 2022.